Wymiana pieców

Info

Rada i Zarząd Dzielnicy VII Zwierzyniec
ul. Prusa 18, 30-117 Kraków
tel. / fax 12 421-56-66,
tel. 12 429-90-47
e-mail: rada@dzielnica7.krakow.pl

Biuro Rady, ul. Prusa 18
(wejście od ul. Salwatorskiej)
tel.: 12 421-56-66, 12 429-90-47

Godziny przyjmowania mieszkańców:

poniedziałek, środa, czwartek i piątek
w godzinach: 1000 – 1400

wtorek
1100 - 1300 i 1500 - 1700

Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to).

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 43 gości 

Statystyka

Odsłon : 1034771


Koniec ze smrodem i szambem na Błoniach - niech żyje kanalizacja w klubach sportowych Drukuj Email
piątek, 20 lipca 2007 09:56
Aż trudno w to uwierzyć, ale w XXI wieku w Krakowie, w centrum miasta są jeszcze szamba. Dotyczy to m. in. usytuowanych na Błoniach Zwierzynieckiego Klubu Sportowego i RKS "Juwenia". Ma to się zmienić jeszcze w tym roku.
Padało i... wypłynęło
O podłączenie do kanalizacji obydwa kluby starają się już od kilku lat. Mimo, że obydwa obiekty są własnością gminy, łatwo nie było.
Podczas imprezy z okazji 85-lecia KS Zwierzyniecki obietnicę załatwienia tej sprawy złożył prezydent Jacek Majchrowski. Ale dopiero w tym roku, w nowelizacji budżetu udało się znaleźć 200 tys. złotych na ten cel. A czas był najwyższy.
- Podczas jednej z imprez sportowych na KS "Zwierzyniecki" padał deszcz. Szambo się przepełniło i zaczęło wypływać - wspomina przewodniczący Rady Dzielnicy VII (Zwierzyniec), Andrzej Hawranek.
- Smród jest nieprzyjemny, ale podobny wypływ może się okazać groźny w skutkach epidemiologicznych. Tę sprawę należało szybko załatwić - dodaje.
Tym bardziej, że z obiektów obu klubów korzystają nie tylko piłkarze, ale i dzieci z okolicznych szkół (nr 31, 32 i 72). W samym klubie trenuje 130 zawodników, z czego 90 to młodzież. - Udostępniamy teren również na akcje sportowe, np. "juliadę" i wakacyjne treningi krakowskich dzieci z udziałem naszych trenerów - mówi Robert Parys, prezes Zwierzynieckiego KS.
Przyznaje, że szambiarki, które raz lub dwa w tygodniu opróżniały dół w klubie, nie sprzyjały sportowej atmosferze.
- W środku miasta obiekty gminne powinny być otoczone odpowiednią opieką - twierdzi.

Ścieki pod górę
Największym problemem w inwestycji było to, że nitka podłączająca musi biec pod górę: od strony Błoń do kanału na ul. Focha. Szef klubu ma się spotkać z przedstawicielem magistratu w przyszłym tygodniu, aby ustalić szczegóły inwestycji. Dokumentacja techniczna jest już sporządzona.
- Rozmawiałam z szefem Krakowskiego Zarządu Komunalnego, który potwierdził, że przejmie to zadanie do wykonania. Myślę, że całość zostanie skończona na jesieni - mówi radna Marta Patena (PO), która matkowała projektowi. Prezes Parys przyznaje, że kamień spadł mu z serca. - Wreszcie zmierzamy do normalności. W XXI wieku nie powinny istnieć średniowieczne relikty - podkreśla.

Prysznice już w sierpniu
Kanalizacja będzie gotowa na jesieni, zaś już latem Zwierzyniecki KS ma przeprowadzić remont instalacji wodnych oraz natrysków. Uzyskał na ten cel 25 tys. złotych z puli środków gminnych na gminne obiekty sportowe.
- Zrealizujemy tę inwestycję w sierpniu. Myślę, że na jesieni sportowcy będą korzystać już z odnowionego obiektu - podkreśla Robert Parys.
 

Marta Paluch  -  Gazeta Krakowska