Wymiana pieców

Info

Rada i Zarząd Dzielnicy VII Zwierzyniec
ul. Prusa 18, 30-117 Kraków
tel. / fax 12 421-56-66,
tel. 12 429-90-47
e-mail: rada@dzielnica7.krakow.pl

Biuro Rady, ul. Prusa 18
(wejście od ul. Salwatorskiej)
tel.: 12 421-56-66, 12 429-90-47

Godziny przyjmowania mieszkańców:

poniedziałek, środa, czwartek i piątek
w godzinach: 1000 – 1400

wtorek
1100 - 1300 i 1500 - 1700

Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to).

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 64 gości 

Statystyka

Odsłon : 1034779


Szturm na wzgórze wstrzymany Drukuj Email
piątek, 04 maja 2007 17:51

Anna Kajtoch - Gazeta Krakowska 

kopiecWbrew obawom samorządowców, deweloperzy nie rzucili się na wzgórze bł. Bronisławy i Las Wolski. Po orzeczeniu Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po którym przestały obowiązywać restrykcyjne, ochronne przepisy Zwierzynieckiego Parku Kulturowego, miejscowi radni obawiali się, że do magistrackiego wydziału architektury i urbanistyki wpłynie lawina wniosków od inwestorów. 

Tymczasem mimo że od wyroku upłynęły ponad trzy tygodnie, w urzędzie nie pojawiły się żadne nowe prośby o ustalenie warunków zabudowy terenu, który obejmował park. Nie oznacza to jednak, że w najbliższym czasie nie pojawią się tam nowe budynki. Zwierzyniecki Park Kulturowy powstał latem ubiegłego roku, aby ochronić najcenniejsze tereny Zwierzyńca przed zabudową. Restrykcyjne przepisy parku nie zezwalały na wydawanie jakichkolwiek pozwoleń budowlanych na 1107 ha, obejmujących część Salwatora, wzgórze Bronisławy i Las Wolski, dopóki dla tych terenów nie zostaną opracowane miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. Dzięki temu wstrzymane zostało wydawanie tzw. decyzji wz, które umożliwiały często przypadkową zabudowę.

Skargi właścicieli
Przeciwko powstaniu parku protestowali mieszkańcy i właściciele działek, rychło też, po wejściu w życie uchwały, pojawiły się sądowe skargi. W ubiegłym miesiącu WSA przychylił się do jednej z nich. Zadecydowały głównie błędy formalne i proceduralne: w uchwale zabrakło szczegółowego opisu sposobu ochrony parku, jego granice nakreślono zbyt grubą kreską, a w procesie uchwałodawczym nie dotrzymano terminów przewidzianych w statucie miasta. - Sąd nie zakwestionował natomiast kompetencji rady miasta do utworzenia parku kulturowego i nie oceniał, czy powinien on istnieć w tym miejscu - zastrzega sędzia Anna Szkodzińska, rzeczniczka WSA. Na wyrok przysługuje skarga kasacyjna do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Można ją jednak skierować dopiero po otrzymaniu pisemnego wyroku i jego uzasadnienia - jak dowiedzieliśmy się w magistrackim oddziale ochrony zabytków, ten dokument jeszcze do urzędu miasta nie dotarł. Tymczasem przepisy parku kulturowego formalnie nie obowiązują.

Osiedle na Woli?
- W tym momencie tereny parku nie mają żadnej ochrony - uważa Andrzej Hawranek, przewodniczący Rady Dzielnicy VII. - Można na nich budować uwzględniając tylko zasadę dobrego sąsiedztwa. Wystarczy, że powstanie jeden blok, zaraz potem pojawi się drugi - i z Woli Justowskiej zrobi się całe osiedle. Hawranek tuż po wydaniu wyroku ostrzegał, że deweloperzy szykują się do składania wniosków o decyzje wz, dotyczące terenów parku. Sprawdziliśmy - od 11 kwietnia do magistratu nie wpłynął ani jeden. Obecnie urzędnicy zajmują się 56 takimi wnioskami. Ostatni wpłynął w lutym tego roku - a więc w czasie, kiedy park jeszcze istniał. Wnioski dotyczą w przeważającej mieze domków jednorodzinnych, ale nie tylko. Inwestorzy mają w planach m.in. budynki wielorodzinne przy ul. Malczewskiego, a także duże zespoły przy ul. Kosmowskiej czy Benedyktowicza. Rozpatrywanych jest także pięć wniosków o pozwolenia na budowę.

Miesiące do planów
Decyzje wz mogą zostać wydane, jeżeli skarga kasacyjna, jaką gmina zamierza złożyć do NSA, nie przyniesie skutku lub rozpatrywanie sprawy zajmie sądowi sporo czasu - co jest prawdopodobne. Niezależnie od wyniku postępowania, część Zwierzyńca jest nadal chroniona obowiązującymi miejscowymi planami: dla wzgórza Bronisławy, fortu Skała, Salwatora i otoczenia Lasu Wolskiego. To prawie połowa obszaru parku. Wszystkie te plany są jednak również objęte postępowaniem sądowym. - Nie wiadomo, jak te sprawy się zakończą i deweloperzy dobrze o tym wiedzą - podkreśla Hawranek. W toku są również prace nad planami dla Lasu Wolskiego i Olszanicy. Jednak zanim opracowania będą gotowe, upłynie jeszcze co najmniej kilkanaście miesięcy.

Źródło