Wymiana pieców

Info

Rada i Zarząd Dzielnicy VII Zwierzyniec
ul. Prusa 18, 30-117 Kraków
tel. / fax 12 421-56-66,
tel. 12 429-90-47
e-mail: rada@dzielnica7.krakow.pl

Biuro Rady, ul. Prusa 18
(wejście od ul. Salwatorskiej)
tel.: 12 421-56-66, 12 429-90-47

Godziny przyjmowania mieszkańców:

poniedziałek, środa, czwartek i piątek
w godzinach: 1000 – 1400

wtorek
1100 - 1300 i 1500 - 1700

Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to).

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 66 gości 

Statystyka

Odsłon : 1035476


Czy wokół Błoń zbudowana zostanie strefa dla aktywnych? Drukuj Email
środa, 13 stycznia 2010 00:00

KONTROWERSJE. Propozycja zakłada powstanie pętli dla biegających i jeżdżących wokół Błoń, z bezpieczną nawierzchnią i oświetlonej.

Utworzenie wokół Błoń toru dla uprawiających różne sporty - to propozycja stowarzyszenia "U Siemachy" i Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie, mająca poparcie prezydenta miasta. - Dlaczego tylko zachodnia część Krakowa ma mieć tereny rekreacyjne? - niechętnie komentuje ten pomysł ekolog Mariusz Waszkiewicz.

- Liczba jeżdżących, spacerujących i biegających wzdłuż al. 3 Maja przy Błoniach jest bardzo duża. To pewien kierunek, który ludzie pokazują, warto to podchwycić - przekonuje ks. Andrzej Augustyński, szef stowarzyszenia "U Siemachy", które zajmuje się działalnością wychowawczą wśród młodzieży. - Podstawowym problemem jest to, że nie można jeździć wokół całych Błoń, bo jest wąskie gardło na odcinku wzdłuż ulicy Piastowskiej - zwraca uwagę. Wąski chodnik trzeba by poszerzyć, kosztem części wału na obrzeżu Błoń. Dalej - asfalt i płyty chodnikowe na trasie zastąpić bezpieczną sztuczną nawierzchnią. - Obecna nawierzchnia przy okazji różnych imprez jest niszczona, bo wjeżdża tam i parkuje ciężki sprzęt, są ustawiane okazjonalne stoiska - trzeba z tego zrezygnować - wskazuje też ks. Augustyński. Na torze wydzielone byłyby pasy dla chodziarzy, biegaczy i rolkarzy oraz ścieżka dla rowerzystów, co wyeliminuje kolizje. Pętla zyskałaby oświetlenie, by dało się z niej korzystać również wtedy, gdy zapada zmrok. Już na Błoniach, w części najbliższej Alej Trzech Wieszczów albo przy papieskim kamieniu, pojawiłby się placyk z urządzeniami - dla rolkarzy wykonujących ewolucje.

O opinie o pomyśle będą pytani użytkownicy, w ramach konsultacji społecznych. - Na to przedsięwzięcie, wraz z oświetleniem potrzeba przynajmniej milion złotych - podaje dyrektor ZIS Krzysztof Kowal. Docelowe propozycje rozwiązań będą opracowywane, jeśli na zmiany wokół Błoń zgodzi się wojewódzki konserwator zabytków. Pierwsze efekty w terenie moglibyśmy zobaczyć na wiosnę, wzdłuż Piastowskiej.

Ks. Augustyński upomina się o infrastrukturę, uważa, że w tym rejonie powinno się móc zaparkować, mieć gdzie usiąść i założyć rolki itp. - Błonia powinny pełnić funkcję rekreacyjną, sportową. Warto nadać temu miejscu lepszy standard i spopularyzować. Na torze można by rozgrywać na przykład imprezy rolkowe - uważa.

Za bezpieczną trasą dla aktywnych jest Mikołaj Kornecki z Obywatelskiego Komitetu Ratowania Krakowa. - Jeśli poszerzenie wzdłuż Piastowskiej kosztem Błoń byłoby tylko o metr, to w porządku. Jeszcze trzeba by wyłączyć z ruchu samochodowego odcinek trasy przy klubach sportowych - dodaje. Przeciwny jest natomiast tworzeniu miejsca do ewolucji. - Są rampy, urządzenia obok, w parku Jordana. A na Błoniach dwa zaasfaltowane kawałki - lądowisko w Cichym Kąciku. To wystarczy.

Niechętny pomysłowi jest z kolei Mariusz Waszkiewicz, prezes Towarzystwa na Rzecz Ochrony Przyrody. Obawia się okrawania Błoń i tego, że np. dostawianie nowych ławek odbędzie się kosztem drzew, którym zapewne przycięto by przy tym korzenie. Miejsce dla urządzeń do ewolucji widzi wyłącznie w parku Jordana oraz na terenie klubów sportowych, mieszczących się na Błoniach. - Zamiast pompować pieniądze w Błonia, gdzie trasa już jest, zróbmy raczej trasę po wale Wisły do Mogiły i Przylasku Rusieckiego, analogiczną do tej prowadzącej do Tyńca - kwituje. - Wschodnia część Krakowa nie ma takiej trasy rekreacyjnej - podkreśla.

(MM)

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Źródło: www.dziennik.krakow.pl